Maine Coon to jedna z najpopularniejszych kocich ras na świecie. Koty te zyskały sobie uznanie niezwykłą urodą, imponującymi rozmiarami, łagodnym temperamentem i niemal psią wiernością. Nazwa Maine Coon pochodzi od nazwy amerykańskiego stanu Maine, skąd wywodzą się te wspaniałe koty, oraz słowa recoon, czyli szop. Dlaczego akurat szop? Bardzo puszysty ogon kota Maine Coon wydał się Amerykanom podobny do ogona tego popularnego w USA zwierzątka.

Historia

Istnieje teoria, że przodkami kotów rasy Maine Coon były przywiezione do Ameryki przez Wikingów koty norweskie leśne. Po nich to Maine Coon’y miały odziedziczyć swoje rozmiary, futro, a ponadto skośne oczy i pędzelki na uszach.

Przodkami dzisiejszych kotów Maine Coon były jednak prawdopodobnie ciężkie koty wiejskie oraz koty długowłose przywiezione do Maine z Europy przez pierwszych osadników oraz marynarzy i kupców. Europejskie koty szybko przystosowały się do surowego klimatu swojej nowej ojczyzny. Drogą naturalnej selekcji wytworzyła się rasa dużych, silnych kotów o grubym, wodoodpornym futrze. Koty Maine Coon po raz pierwszy wystawiono w Nowym Jorku na wystawie rolniczej w 1860 roku, rok później rasa została oficjalnie zarejestrowana. Gdy do USA sprowadzono koty perskie, popularność kotów Maine Coon gwałtownie zmalała. Rasa została zaniedbana, pozostało niewiele hodowli, koty rzadko trafiały na wystawy. Dopiero w połowie XX wieku amerykański Central Maine Club rozpoczął prace nad przywróceniem czystości rasy. Nowy wzorzec rasy został potwierdzony w 1967 roku. Od tego czasu koty Maine Coon zaczęto cenić na całym świecie.

Legendy

Istnieją dwie legendy mówiące o odmiennym, od wyżej opisanego, pochodzeniu kotów Maine Coon. Pierwsza legenda mówi, iż koty tej rasy są potomkami kotów królowej Marii Antoniny, która usiłowała wyemigrować do Kanady i wysłała do Nowego Świata swój dobytek oraz właśnie koty. Druga legenda mówi, iż przodkami kotów Maine Coon była dzika kotka ze stanu Maine i szop – to tłumaczy występowanie u tych kotów puszystego ogona i podstawowej, pręgowanej wersji umaszczenia.

Wygląd

Maine Coon to duży, silny kot w o mocnej budowie i półdługiej sierści. Długość jego ciała sięga jednego metra, waga przekracza nawet 10 kg. Jego sylwetka jest smukła, muskularna, wydłużona. Kończyny mocne, średniej długości, o dużych stopach, silnie owłosione między palcami. Ogon długi, bardzo puszysty, szczególnie gęsty zimą. Ogon to duma i znak rozpoznawczy rasy. Jego długość bywa równa długości ciała, co sprawia, że sylwetka kota staje się jeszcze bardziej imponująca. Dodatkowo, puszysty ogon zawijany we śnie wokół głowy chroni kota przed utratą ciepła. Głowa kota Maine Coon jest duża, klinowata, o wyraźnie oddzielonej kufie, wydatnych kościach policzkowych, mocnej brodzie, długim nosie z wyraźnym przełomem. Oczy duże, zielone, lekko skośne, szeroko rozstawione, o charakterystycznym „sowim” spojrzeniu. Uszy duże i spiczaste, z obfitymi pędzelkami włosów.

Szata i maść

Futro kotów Maine Coon jest grube i gęste, chroniące przed zimnem i wodą. Składa się z miękkiego, obfitego podszerska i mocnych, długich włosów okrywowych. Długość futra jest zróżnicowana – na brzuchu, piersi, ogonie, tylnych kończynach oraz w okolicy genitaliów jest ono dłuższe, natomiast na grzbiecie, barkach i kończynach przednich krótsze. Koty Maine Coon występują we wszystkich wariantach barwnych z wyjątkiem czekoladowego, cynamonowego, liliowego i oznaczeń typu syjamskiego (Colour Point). Najczęściej spotykane jest umaszczenie pręgowane (tygrysie, cętkowane i klasyczne). Oczy powinny być zielone, złote lub miedziane. Ich kolor nie ma związku z umaszczeniem. Dopuszcza się różnookość u białych osobników.

Charakter

Koty Maine Coon popularne są nie tylko dzięki swojemu eleganckiemu, imponującemu wyglądowi, ale także wspaniałemu charakterowi. Uważa się, że koty tej rasy w wierności i oddaniu opiekunowi dorównują psom. Są też bardzo towarzyskie, łatwe we współżyciu, łagodne i czułe. Kotki tej rasy są wspaniałymi matkami, odczuwają silny instynkt macierzyński. Nie mają też problemów z naturalnym porodem, chociaż kociąt jest w miocie dużo (6-7). W wychowywaniu młodych kocury biorą czasem czynny udział.

Koty Maine Coon nie są kłopotliwe. Nawet ich głos przypomina ciche ćwierkanie – zupełnie, jakby nie chciały przeszkadzać człowiekowi swoim wołaniem. Nie powinny być trzymane w ciasnych mieszkaniach. Potrzebują dużo przestrzeni, świetnie czują się w domu z ogrodem. Koty Maine Coon znane są też z łatwości zasypiania w dowolnej pozie i dowolnym miejscu. Jedna z teorii mówi, że to spadek po wiejskich przodkach, które z powodu niezbyt komfortowych warunków życia musiały umieć przystosować się do każdej sytuacji.

Pielęgnacja

Koty Maine Coon wymagają regularnego, cotygodniowego szczotkowania i wyczesywania grzebieniem. Szczególną uwagę trzeba poświęcić ich portkom, kryzie i długim, miękkim włosom w pachwinach.