Kwasy tłuszczowe z rodzin omega 3 i 6
Agresja i zachowania agresywne to wielki problem zagrażający bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu.
Agresja i zachowania agresywne to wielki problem zagrażający bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu.
Dotyczy to zarówno agresji u ludzi jak i psów. Od dawna poszukuje się markerów i uwarunkowań tworzących lub mogących wskazywać na potencjalne wystąpienie takich zachowań.W związku z faktem, iż kwasy tłuszczowe z rodzin omega 3 i 6 są budulcem błon komórkowych i kluczowym budulcem tkanki nerwowej, rozpoczęto badania nad wpływem tych dwóch grup KT na zachowanie u ludzi. Jednoznacznie wykazano, że u ludzi z problemem agresji, ale także depresją oraz zachowaniami autodestrukcyjnymi i maniakalnymi występuje zaburzenie stosunku kwasów tłuszczowych obu rodzin i niskie (niższe niż u osobników „zdrowych psychicznie”) poziomy omega 3 we krwi.Idąc tym tropem takie same badania przeprowadzono u psów. Badano tu owczarki niemieckie – grupę psów agresywnych oraz grupę psów bez problemu agresji. Wyniki, które otrzymano były wręcz lustrzanym odbiciem tych we wcześniejszych badaniach u ludzi.
Suplementacja odpowiednio wysokimi dawkami omega 3 przy minimalizacji podaży omega 6 przez długi czas przekłada się na poprawę zachowania i umożliwia wydajną i efektywną pracę nad psychiką takich osobników. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17891468/). Problem agresji oraz innych zaburzeń psychicznych u ludzi i zwierząt domowych narasta lawinowo. Częściowo jest to spowodowane stylem czy trybem życia, niezaspokojeniem potrzeb psychicznych i właściwego wypoczynku. Jednak wielką rolę odgrywa tu dieta niosąca ogrom omega 6, przy minimalnej podaży omega 3. Niestety dieta ta niesie także duże ilości wolnych rodników tlenowych, bez uzupełnienia związkami zdolnymi do ich neutralizacji. Dlatego tak bardzo ważna w diecie naszych psów jest suplementacja olejów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A.D.E) oraz astaksantyny.
Niezależnie od tego w jakim wieku jest Twój pies czy kot, niezależnie od jego diety, nie ważne czy jest zdrowy czy chory, grzeczny czy tylko ładny, wzbogać jego pokarm w oleje rybne oraz olej z kryla. Uczyń jego życie lepszym! Twoje życie przy okazji także stanie się weselsze i mniej problemowe.
Publikacja za zgodą autorki: Izabela Sekuła
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – polecamy https://rawdog.pl/13-ksiazka
Suplementy można kupić: https://rawdog.pl/10-oleje